Praktycznie i prawdziwie. Pierwsza edycja Digital Factory Day za nami
W wydarzeniu wzięli udział liderzy cyfrowej transformacji, reprezentujący firmy produkcyjne z różnych branż. Kameralny charakter konferencji miał na celu stworzenie przestrzeni do otwartego dzielenia się doświadczeniami. Założenia organizatorów idealnie podsumował w ankiecie jeden z Uczestników – „Przykłady, dużo pytań, uczciwa rozmowa o problemach, bez kolorowania rzeczywistości” – czyli praktycznie i prawdziwie.
Polskie firmy są coraz bardziej świadome korzyści, jakie przynoszą cyfryzacja i cyfrowa transformacja przemysłu oraz związane z nimi inwestycje w nowe technologie. Wiedza w tym zakresie rośnie z roku na rok. Wciąż jednak brakuje pewności w planowaniu zmian. Często nie wiadomo od czego zacząć wdrażanie nowych rozwiązań, jakie kolejne kroki należy podjąć i co robić, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem.
Naszym głównym celem było zbliżenie praktyków, którzy realizują projekty transformacji cyfrowej w organizacjach produkcyjnych, aby mogli wymieniać się wiedzą i inspiracjami.
Chcieliśmy, aby forma spotkania odpowiadała codziennej praktyce uczestników i była bezpośrednim odniesieniem do ich oczekiwań. Od długiego czasu obserwujemy potrzebę takich inicjatyw, gdyż wiele osób szuka inspiracji wewnątrz swoich organizacji, a tego typu konferencje są doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy i wymiany doświadczeń – mówi Grzegorz Purzycki, CEO ImFactory.
Digital Factory Day skupia się na tematach związanych z wdrożeniem i rozwojem systemów informatycznych, wspierających produkcję. Zaproszono firmy produkcyjne z różnych branż, o silnej pozycji rynkowej w Polsce oraz za granicą.
14 Prelegentów praktyków, reprezentujących 10 różnych branż, podzieliło się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wystąpienia w dużej mierze skupiły się na praktycznym przedstawieniu cyklu życia projektów informatycznych dla produkcji – od konsultacji i planowania z wykorzystaniem Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, poprzez wdrożenie, aż po utrzymanie i rozwój. Szczegółowe case studies z różnych branż pokazały tę ścieżkę od strony praktycznej i pozwoliły spojrzeć na cały proces z wielu stron.
W codziennych kontaktach wyraźnie widzimy, że nasi klienci mają potrzebę przekonać się, jak na drodze cyfrowej transformacji radzą sobie inne firmy – z jakimi wyzwaniami się zetknęły i jak sobie z nimi poradziły. Rzeczywiste przykłady są zawsze najbardziej pożądane i wartościowe, dlatego przyjęliśmy format wydarzenia, w którym praktycy z firm produkcyjnych mogą w otwarty sposób o tym porozmawiać z innymi praktykami.
Dodatkowo jako eksperci ds. budowy systemów MES, widzimy pewne zagrożenia przy realizacji tego typu projektów, i o ile przed nimi ostrzegamy, to dodatkowy głos przedstawicieli innych firm, które już są na dalszym etapie, wspiera ten przekaz i pozwala kolejnym klientom uniknąć błędów i uzyskać lepsze efekty biznesowe z wdrożeń tego typu systemów – mówi Grzegorz Fijałka, Partner|Business Development w ImFactory.
Prezentacje podzielone były na cztery bloki tematyczne:
Blok1: Inicjowanie cyfrowej transformacji
Blok2: Wdrożenie MES, w tym OEE, Traceability
Blok3: Efektywne utrzymanie i rozwój systemów
Blok4: Dodatkowe inspiracje
Tematem, który mocno zaangażował Uczestników było pokonywanie wyzwań – zarówno tych biznesowych, jak i organizacyjnych oraz technicznych, pojawiających się na poszczególnych etapach wdrożenia rozwiązań IT.
„Spotkanie Digital Factory Day, to było coś nowego na rynku. Ciekawym podejściem było to, że pracownicy firm prezentowali swoje projekty wdrożeń systemu MES. Ktokolwiek wdrażał z sukcesem takie systemy, musiał się zmierzyć z podobnymi problemami. Dużo pytań z widowni zwiastuje, że systemy MES będą jeszcze wdrażane w kolejnych firmach. To było prawdziwe dzielenie się wiedzą z tego, co się udało i co jeszcze wymaga poprawy. Wspólnym mianownikiem tego, że z sukcesem można wdrożyć ten skomplikowany system, byli ludzie prezentujący, pełni pasji do tego co robią.”
– Arkadiusz Krzemiński, Uczestnik Konferencji
Sporo miejsca poświęcono również planowaniu projektu lub nawet całego programu cyfryzacji, przy wsparciu Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, uwzględniając takie kwestie jak:
- Pierwsze kroki: specyfikacje, pilotaże, PoC/PoV (Proof of Concept/Value).
- Akwizycja i przetwarzanie danych On-line, wizualizacja (obszary technologiczne, procesowe, energetyczne, itp.).
- Rozwój w kierunku MES: od wizualizacji i monitoringu procesu, przez pomiar jego efektywności, śledzenie genealogii produkcji i traceability, aż po w pełni zintegrowany, całościowy system zarządzania produkcją współpracujący z ERP.
- Rozwój narzędzi wspierających planowanie i harmonogramowanie.
- Aspekty raportowania (narzędzia, możliwości, rozwój).
- Określanie celów i skuteczne eksploatowanie korzyści oraz utrzymanie ich efektów w dłuższej perspektywie poprzez standaryzację.
- Rozwój istniejących systemów (rozwój pionowy – funkcjonalny oraz poziomy – obszarowy, np. rollout na kolejny dział czy fabrykę).
- Efektywne utrzymanie.
„Kultura ciągłego doskonalenia w naszej fabryce spowodowała, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której zaczęło brakować nam automatycznie zbieranych danych o stanie naszego procesu. Postanowiliśmy poprosić o pomoc profesjonalistów, aby wspólnie zdefiniować plan transformacji naszego zakładu w fabrykę przyszłości. Proces tworzenia Mapy Drogowej Transformacji Cyfrowej pomógł nam zarezerwować czas na rozmowę o innowacji oraz znacznie ułatwił proces budżetowania projektów. Z przyjemnością przedstawiliśmy nasze doświadczenia podczas Digital Factory Day oraz jesteśmy zainspirowani wysłuchanymi tam wystąpieniami.”
– Maryla Hrobot, Uczestniczka Konferencji
Formuła spotkania, oparta o szczere dzielenie się doświadczeniami w tym zakresie i możliwość przeanalizowania różnego rodzaju zastosowanych rozwiązań, spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.
Konferencja była również doskonałą okazją do uzupełnienia swojej wiedzy na temat systemów wspierających produkcję, efektywnego wykorzystania ich funkcji oraz możliwości płynących z cyfryzacji.
„Na współpracę z firmą ImFactory i Astor zdecydowaliśmy się, aby móc kontynuować rozwój Przedsiębiorstwa przy zachowaniu ścisłej kooperacji maszyn i systemów IT.
Wymagania Klientów mają tendencję wzrostową. Jako producent, nie możemy tylko dostarczać części, tak jak to miało miejsce 10 lub 15 lat temu. Musimy również zapewnić pełną identyfikowalność produktów.
Narzędzia oferowane przez AVEVA pozwalają nam ten cel w pełni osiągnąć. Wykorzystujemy także system MES do szybkiego pozyskiwania i zestawiania danych produkcyjnych bezpośrednio z maszyn.
Przez ostatnie lata udało nam się wypracować standard systemu MES, a także pewną kulturę organizacyjną, co pozwala uruchamiać nowe projekty i produkować nowe modele siedzeń samochodowych.
Obecnie trwają prace nad rozwojem systemu. Razem z Firmą Integratorską współpracujemy z dostawcami z różnych krajów Europy, aby nowe maszyny były zarządzane przez system MES, a Klienci zarówno wewnętrzni jak i zewnętrzni mieli poczucie i przekonanie, że ich potrzeby będą zrealizowane.”
– Wojciech Suchański, Uczestnik Konferencji
„Wymiana doświadczeń oraz poznanie funkcjonalności systemów. Forma i organizacja wydarzenia na najwyższym poziomie. Brak uwag.„
– Arkadiusz Włoch, Uczestnik Konferencji
„Wymiana doświadczeń pomiędzy użytkownikami. Informacje dotyczące, jak systemy MES są używane w innych firmach. Różnorodność firm prezentujących.”
– Piotr Latos, Uczestnik Konferencji
Pozytywny odbiór konferencji i zaangażowanie Uczestników, pokazują, że otwartość w dzieleniu się wiedzą, doświadczeniami i inspiracjami, to wartości, które są nieocenionym wsparciem dla firm produkcyjnych na drodze do cyfrowej transformacji.
O ImFactory
Improvement Factory (w skrócie ImFactory), to spółka, będąca częścią grupy ASTOR, powstała na fundamencie wewnętrznego centrum kompetencyjnego specjalizującego się w systemach MES. Od 2021 jest Centrum Kompetencji AVEVA MES w Europie Środkowo-Wschodniej. Głównym celem ImFactory jest wsparcie przedsiębiorstw produkcyjnych w drodze do Przemysłu 4.0, poprzez dostarczanie specjalistycznych systemów usprawniających produkcję, takich jak MES (Manufacturing Execution System), APS (Advanced Planning and Scheduling) czy narzędzi do integracji systemów IT (Enterprise Service Bus). Firma oferuje również pakiet własnych rozwiązań, wsparcie konsultingowe i pomoc w tworzeniu Map Drogowych, będących pierwszym krokiem na drodze Cyfrowej Transformacji.
O ASTOR
ASTOR to marka technologiczna z polskim kapitałem, konsekwentnie budowana od 35 lat. Jest wiodącym dystrybutorem z wartością dodaną (Value Added Distributor, VAD) w obszarze czterech strategicznych linii biznesowych: automatyzacji, robotyzacji, oprogramowania przemysłowego oraz intralogistyki, z silnie rozwiniętą działalnością doradczą w ramach ASTOR Consulting i edukacyjną wspieraną przez Akademię ASTOR oraz branżowe periodyki. Posiada biura w siedmiu miastach w Polsce: Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Warszawa oraz centra kompetencyjne, które działają zarówno w Polsce, jak i w regionie CEE: 1. Centrum Kompetencyjne Zrobotyzowanego Spawania 2. ImFactory AVEVA MES Competence Center 3. Mission Critical by ASTOR 4. Dynamotion.
Sprawdź, czy Cyfrowa Transformacja jest odpowiedzią na potrzeby Twojej Firmy
Jak przebiega proces bezpłatnej Konsultacji?
Dziękujemy za przesłanie formularza.
Nasz opiekun skontaktuje się z Tobą w ciągu 1 dnia roboczego, aby dowiedzieć się więcej o Twoich wyzwaniach i umówić termin spotkania z konsultantem najlepiej dopasowanym do Twoich potrzeb.
W czasie oczekiwania zachęcamy do wejścia na Baza Wiedzy ImFactory, na której znajdziesz wiele ciekawych webinarów, artykułów oraz case studie, które wprowadzą w świat Cyfrowej Transformacji
ZamknijJak przebiega proces bezpłatnej Konsultacji?