
Dlaczego liderzy systemów Supply Chain Planning sięgają po PlanetTogether?
Zarządzanie łańcuchem dostaw to zarządzanie przepływem towarów i zasobów w postaci np. środków finansowych czy danych, związanych z wytwarzanymi produktami – począwszy od zakupu surowców, przez produkcję, aż po dostawę do miejsca docelowego. Proste z definicji, wyjątkowo skomplikowane w rzeczywistości. Szczególnie dziś – w dobie błyskawicznie rozwijających się technologii i coraz wyższych wymagań ze strony klientów. Zobaczmy jak na przestrzeni lat zmieniał się charakter łańcuchów dostaw, z jakimi wyzwaniami wiąże się dziś zarządzanie nimi i jakie narzędzia mogą w tym pomóc.
O istnieniu łańcuchów dostaw możemy mówić już nawet w czasach starożytnych – od pierwszego wytworzonego i sprzedanego produktu. Jednak w przeszłości nie były one zbyt skomplikowane. Ograniczały się zazwyczaj do lokalnych lub regionalnych rynków, a zarządzanie nimi polegało głównie na zapewnieniu fizycznego przepływu towarów od producentów do konsumentów.
Współczesne łańcuchy dostaw tworzą skomplikowane i niejednorodne sieci wzajemnych powiązań, funkcjonujące całodobowo i wymagające pełnej synchronizacji poszczególnych etapów i procesów.
Jednym z czynników jest to, że Przemysł 4.0 przyniósł nieznane dotąd możliwości i nowe technologie. W centrum jest klient, który ma niezliczone możliwości wyboru – zakup w sklepie, w Internecie, bezpośrednio u producenta itp. Oczekuje również coraz większej personalizacji i dopasowania produktów do swoich indywidualnych potrzeb.
To wszystko sprawia, że aby sprostać tym wymaganiom, każdy element łańcucha dostaw musi być bezbłędnie skoordynowany z pozostałymi, żeby dostarczyć klientowi to, czego chce, w odpowiednim terminie. Dostawy surowców, produkcja, logistyka, zarządzanie zamówieniami – pominięcie któregoś z tych etapów, czy nawet, wydawałoby się drobne opóźnienie w jego realizacji, może znacząco wpłynąć na kolejne etapy.
Kiedyś łańcuchy dostaw miały charakter liniowy, a ich planowanie było jednorazowym lub okresowym przedsięwzięciem. Dziś wymagają one nie tylko uwzględnianie wielu bardzo złożonych i wpływających na siebie nawzajem kwestii, ale muszą być też bardzo elastyczne i pozwalać na szybką rekonfigurację, np. kiedy nie uda się uzyskać surowców od jednego dostawcy.
Aby zachować konkurencyjność w pędzącym i nieustannie transformującym się świecie, coraz więcej firm stawia na cyfryzację i automatyzację. Tradycyjne, proste systemy zarządzania łańcuchem dostaw, oparte na papierowych dokumentach, to dziś zdecydowanie za mało. Narzędziem na miarę obecnych potrzeb są systemy klasy SCP (Supply Chain Planning) – zaawansowane rozwiązania informatyczne, wspierające procesy planowania i zarządzania na każdym etapie i podczas każdego procesu, jakie składają się na łańcuch dostaw.
SCP wyposażone są w moduły umożliwiające m.in. przewidywanie zapotrzebowania na produkty, optymalizuję procesów produkcyjnych czy wsparcie w ustalaniu harmonogramów oraz alokacji zasobów. Poprzez prognozowanie potrzeb materiałowych pomagają w zarządzaniu zapasami, pozwalają na optymalizację tras dostaw, zarządzanie siecią dystrybucji i wiele więcej.
Obecnie najlepsze systemy zarządzania łańcuchem dostaw to kompleksowe pakiety produktów, wspierane przez takie technologie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy Internet Rzeczy. Umożliwiają one nie tylko synchronizację działań pomiędzy różnymi podmiotami w łańcuchu dostaw, ale zapewniają też ścisłą integrację funkcji planowania i realizacji. Wyróżniają się szybkością i dokładnością działania, a także elastycznością – cechami, które są odpowiedzią na wyzwania przyszłości.
Niezwykle istotnym elementem zarządzania dzisiejszymi łańcuchami dostaw jest odpowiednie planowanie i harmonogramowanie operacji produkcyjnych. Trzeba jednak podkreślić, że to zagadnienie, które samo w sobie dla wielu firm jest sporym wyzwaniem. Jak więc skutecznie połączyć je z zarządzaniem łańcuchem dostaw?
Przede wszystkim tu również potrzebne jest profesjonalne narzędzie. Dziś już chyba mało kto wyobraża sobie planistów rozpisujących na papierze wszystkie elementy składające się na złożone procesy produkcyjne. Także arkusze kalkulacyjne, które wciąż jeszcze są używane w wielu firmach, coraz mniej sprawdzają się w tej roli – manualne wprowadzanie do nich danych zajmuje ogrom czasu, a co dopiero mówić o analizowaniu ich i poszukiwaniu najbardziej efektywnych opcji.
Nowoczesne firmy, które chcą zachować konkurencyjność, stawiają w tym zakresie na systemy klasy APS (Advanced Planning and Scheduling), które umożliwiają automatyczne generowanie nawet bardzo złożonych, opartych o skomplikowane wytyczne, planów i harmonogramów. Wykorzystanie APS-ów w ramach systemów SCP daje przedsiębiorstwom możliwość jeszcze bardziej efektywnego zarządzania łańcuchami dostaw.
Połączenie SCP z systemami klasy APS daje wiele korzyści w planowaniu łańcucha dostaw, takich jak:
Realistyczne daty dostępności produktów
SCP pozwala zaplanować jaka ilość produktów i kiedy będzie dostępna dla klienta, jeśli jednak nie ma dostępu do wszystkich aspektów wpływających na produkcję, plany te mogą okazać się niewykonalne. Przykładowo, SCP może zakładać, że produkt X będzie gotowy na czwartek, a w rzeczywistości odpowiednie zasoby produkcyjne będą dostępne dopiero w poniedziałek. W efekcie produkt nie trafi do klienta w zdeklarowanym terminie, co może skutkować nałożeniem kar umownych. W uniknięciu takich sytuacji pomaga system APS, który szczegółowo uwzględnia kiedy maszyny są wolne, jak długo potrwa przezbrojenie, kiedy operatorzy są dostępni, itp.
Wiedza o realnej zdolności produkcyjnej
W systemach SCP często operuje się ogólnymi zdolnościami produkcyjnymi, np. że linia A może produkować 1000 sztuk dziennie. Tylko w rzeczywistości zawsze istnieje ryzyko różnych nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą tę wartość zaburzyć. APS uwzględnia awarie, absencje, przezbrojenia czy konflikty zasobów np. kiedy dostępny jest tylko jeden operator na dwie maszyny. Taka wiedza przekłada się na lepsze decyzje i np. kiedy wiadomo, że nie uda się zrealizować zlecenia w terminie pozwala zaplanować przesunięcia zapasów między lokalizacjami, zlecić produkcję zewnętrzną lub spriorytetyzować realizację zamówień i poinformować część klientów o rzeczywistym terminie dostawy.
Lepsze zarządzanie zapasami
APS może wykazać, że niektóre zlecenia produkcyjne będą opóźnione z powodu braku komponentów. To daje możliwość użytkownikowi SCP by zadziałać w odpowiednim momencie i zapobiec potencjalnym problemom. Można np. przyspieszyć dostawę, znaleźć alternatywnego dostawcę czy zmienić priorytety dostaw do zakładów. Na podobnej zasadzie można uniknąć też nadmiernego gromadzenia zapasów i nadprodukcji.
Możliwość porównania różnych opcji
Dzięki funkcji „What-If” systemy APS pozwalają na szybkie symulacje różnych sytuacji i ich wariantów. Co jeśli klient złoży zamówienie last-minute? Co jeśli trzeba zrealizować kampanię marketingową szybciej? Co jeśli jedno gniazdo produkcyjne będzie niedostępne przez 3 dni? Użytkownik SCP może ocenić wpływ takich zdarzeń na cały łańcuch dostaw, mając z APS realistyczną informację jak dokładnie to będzie wyglądać pod kątem oczekiwanych momentów dostaw surowców i powstania gotowych wyrobów.
Kontrolowanie kosztów
Dane z APS z wyprzedzeniem informują, czy produkcja może być zrealizowana na czas, czy nie. Pomaga to unikać kosztownych decyzji, bo użytkownik SCP może analizować takie czynniki jak koszty ekspresowej dostawy, kary za niedostarczenie na czas, konieczność wynajęcia magazynu buforowego, itp., a następnie wybrać najkorzystniejsza z nich.
Na wykresie Gartner Magic Quadrant z 2025 roku w zakresie rozwiązań usprawniających zarządzanie łańcuchem dostaw (SCP) zdecydowanie wyróżnia się firma Kinaxis. Oferowane przez nich rozwiązanie, Kinaxis Maestro, to jedyna kompleksowa platforma do koordynacji łańcucha dostaw, która wykorzystuje sztuczną inteligencję.
Inną firmą, która zajęła wysoką pozycję na wykresie Magic Quadrant Gartnera jest John Galt Solutions – światowy lider w automatyzacji planowania łańcucha dostaw. Oferowane przez nich rozwiązanie, Atlas Planning Platform, to kompleksowe oprogramowanie do planowania łańcucha dostaw typu end-to-end z zaawansowaną analityką i uczeniem maszynowym, które automatyzuje planowanie, rozbija silosy biznesowe i zapewnia większą widoczność.
Zarówno Kinaxis, jak i John Galt Solutions postawiły w swoich produktach na użycie w zakresie planowania i harmonogramowania produkcji oprogramowania klasy APS od PlanetTogether,
To nie przypadek, że wiodący, globalni dostawcy rozwiązań z zakresu SCP zaufali PlanetTogether. Od czasu swojego powstania w 2004 roku firma ta skupia się na rozwiązywaniu problemów z planowaniem i harmonogramowaniem produkcji. Efektem wieloletnich wysiłków i doświadczenia jest wysoko oceniane, profesjonalne oprogramowanie do planowania i harmonogramowania.
System APS od PlanetTogether pozwala tworzyć harmonogramy produkcji znacznie szybciej i lepiej niż tradycyjnymi metodami. Plany te, generowane nawet w przeciągu sekund, uwzględniają szereg wielu, nieraz bardzo złożonych wytycznych. Dzięki wykorzystaniu APS firmy produkcyjne mogą poprawić terminowość dostaw, wydajność produkcji czy rotację zapasów.
Systemy klasy SCP, których integralną częścią jest APS od PlanetTogether, zapewniają klientom większą kontrolę nad łańcuchami dostaw i pozwalają szybko, sprawnie i elastycznie dopasowywać się do nieuniknionych zmian. A to przekłada się na wyższą efektywność i konkurencyjność na błyskawicznie zmieniających się rynkach.
Dzisiejsze, złożone i wieloelementowe łańcuchy dostaw muszą sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Rosnące oczekiwania klientów, krótsze cykle życia produktów oraz zmienne zapotrzebowanie na globalnych rynkach wymagają innowacyjnych rozwiązań. Przewagę zyskują te przedsiębiorstwa, które inwestują w odpowiednie narzędzia. Do stworzenia takich narzędzi liderzy w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw wykorzystują APS od PlanetTogether – rozwiązanie, które usprawnia planowanie i harmonogramowanie produkcji, przekształcając tradycyjne łańcuchy dostaw w elastyczne, perfekcyjnie zsynchronizowane sieci.
Zobacz również
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą Bazę Wiedzy, gdzie znajdziesz artykuły i webinary przygotowane przez ekspertów, które pozwolą Ci poszerzyć swoją wiedzę.
Umów się na bezpłatną prezentację lub rozmowę na wskazany przez Ciebie temat.
Jak przebiega proces bezpłatnej konsultacji?

















































































