Załóżmy, że mamy do zaharmonogramowania kilkadziesiąt zleceń produkcyjnych i obserwujemy KPI mówiący o całkowitej liczbie godzin przezbrojeń, które będą potrzebne do realizacji tego harmonogramu. Korzystając z optymalizacji według czasów dostaw, otrzymujemy wartość KPI na poziomie 38 godzin.
APS umożliwia nam bardzo szybkie uwzględnienie także innych kryteriów, więc już po chwili możemy mieć wygenerowaną kolejną wersję harmonogramu, uwzględniającą jako dodatkowe kryterium minimalizację czasu przezbrojeń. Zakładając stały czas między różnymi typami przezbrojeń, uzyskamy w ten sposób redukcję KPI z 38 do 32 godzin.
Nie musimy wcale na tym poprzestawać. Wykorzystując możliwość APS do uwzględniania w harmonogramowaniu różnych złożonych zależności, możemy w ciągu kolejnej chwili wygenerować następny harmonogram, tym razem z uwzględnieniem macierzy przezbrojeń, która bierze pod uwagę, że przezbrojenia maszyn między poszczególnymi typami produktów różnią się od siebie czasem trwania i nieraz te różnice są bardzo znaczne.
Uwzględnienie takiej zależności spowoduje, że harmonogram adekwatnie odzwierciedli, i to z wyprzedzeniem, to co będzie się działo w czasie produkcji, czyli pokaże rzeczywisty czas przezbrojeń oraz pozwoli przewidzieć odpowiednie środki potrzebne do ich wykonania. W naszym przykładzie skutkuje to także najniższą wartością KPI.