Cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa to de facto digitalizacja informacji oraz procesów ich przepływu, z wykorzystaniem systemów IT. Realizowana zwykle krok po kroku w kolejnych obszarach, ma ostatecznie doprowadzić do kompleksowej cyfryzacji, czyli cyfrowego obiegu informacji.
Analizując procesy cyfrowej transformacji przedsiębiorstw produkcyjnych można wyróżnić kilka typowych faz takiej transformacji. W pierwszej fazie często wciąż jeszcze mamy do czynienia z papierem oraz danymi ręcznie wprowadzanymi np. do arkuszy kalkulacyjnych lub bezpośrednio do systemów biznesowych. Zdarza się tak nawet pomimo tego, że na niższym poziomie produkcja jest całkowicie zautomatyzowana.
Takie „ręczne” systemy obiegu informacji są zwykle w pierwszej kolejności uzupełniane o bazę danych, której zadaniem jest zbieranie i udostępnianie informacji, a tym samym całkowite wyeliminowanie papierowych dokumentów. Jest to pierwszy krok do zbudowania scentralizowanego systemu informatycznego.
Już na tym etapie warto pomyśleć perspektywicznie i zdecydować się na wdrożenie odpowiedniego systemu klasy MES, który nie tylko umożliwia automatyczne zbieranie danych z maszyn w czasie rzeczywistym, ale jest także swoistym pomostem pomiędzy produkcją, a biznesową warstwą przedsiębiorstwa, gdzie zapadają kluczowe decyzje.
Podsumowując, celem cyfrowej transformacji jest osiągnięcie stanu, w którym – dzięki systemom informatycznym – możliwe jest łatwe i sprawne zbieranie rzetelnych i dostępnych w czytelnej formie danych produkcyjnych, które następnie są odpowiednio organizowane i wykorzystywane do podejmowania kluczowych decyzji. W ten sposób cyfryzacja sprawia, że zarządzanie przez fakty, staje się faktem.
Przeczytaj również:
System MES i cyfrowa transformacja
Cyfrowa transformacja – czym jest i dlaczego warto do niej dążyć?
Artykuł powstał na bazie materiałów z webinaru:
Praktyczna ścieżka wdrożenia systemu MES