
DIP – platforma, która napędza cyfrową transformację

Jerzy Gęba
Device Integration Platform to wielofunkcyjna platforma, która integruje narzędzia, procesy i zasoby. Zapewnia rzetelne dane, ułatwia ich akwizycję, przetwarzanie, historyzowanie i analizowanie. Jest fundamentem do wdrażania nowoczesnych systemów, usprawniających pracę w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Pomaga połączyć wszystkie elementy w jedną, sprawnie działającą całość.
DIP (z ang. Device Integration Platform) to oprogramowanie przemysłowe, przeznaczone do sterowania procesami w zakładach produkcyjnych. Stanowi podstawę do kompleksowego zarządzania procesami, danymi i operacjami. Jest bazą do wdrażania zaawansowanych rozwiązań takich jak np. MES. Umożliwia efektywne tworzenie i rozwijanie aplikacji przemysłowych na wielu poziomach zarządzania, od monitorowania pracy maszyn, linii produkcyjnych czy całych fabryk, poprzez alarmowanie i informowanie o wszelkich odchyleniach.
DIP stanowi warstwę aplikacyjną pomiędzy dwoma najważniejszymi poziomami w strukturze informatycznej przedsiębiorstwa produkcyjnego – poziomem produkcyjnym a poziomem zarządzania operacyjnego. Na poziomie produkcyjnym pracują maszyny, układy sterowania, czujniki oraz inne urządzenia i systemy bezpośrednio związane z produkcją. To tutaj odbywa się sterowanie procesem w czasie rzeczywistym. Poziom zarządzania operacyjnego obsługują różne narzędzia informatyczne, takie jak systemy MES, służące do analizy oraz planowania procesu produkcyjnego we wszystkich jego wymiarach, ze szczególnym uwzględnieniem wydajności, efektywności i jakości.
DIP poprzez swoją modułowość daje więcej możliwości niż “zwykła” SCADA. Możemy powiedzieć, że jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami – światem urządzeń fizycznych i sterowania OT a światem oprogramowania i aplikacji IT. Na poziomie produkcyjnym pomaga obsłużyć warstwę logiczną sygnałów. Odczytuje bieżące wartości ze źródeł danych, archiwizuje je, standaryzuje, przetwarza, analizuje i pomaga odpowiednio zwizualizować. Tak przygotowane dane (zarówno bieżące, jak i historyczne) są przekazywane wyżej, na poziom zarządzania operacyjnego, gdzie otrzymują właściwy kontekst, a następnie są analizowane przez odpowiednie narzędzia i wykorzystywane do podejmowania decyzji biznesowych.
DIP to uniwersalne narzędzie, które umożliwia komunikację z wieloma źródłami danych, takimi jak sterowniki programowalne różnych producentów, wykorzystując przy tym szeroką gamę dedykowanych przemysłowych protokołów komunikacyjnych, jak i otwartych standardów (takich jak OPC czy MQTT). Pozwala to na efektywną wymianę informacji. DIP łączy systemy, urządzenia i technologie w ramach jednej spójnej architektury, niwelując bariery między nimi. Może zarządzać przekazywaniem danych do innych modułów funkcjonujących w ramach platformy. Pozwala to na centralizację i kontrolę nad przepływem informacji w całym systemie. Platforma stanowi źródło logiki procesowej i centralne narzędzie do sterowania, monitorowania i alarmowania.
Platforma gromadzi, przetwarza i analizuje dane w czasie rzeczywistym, co umożliwia bieżące kontrolowanie przebiegu procesu i natychmiastowe podejmowanie decyzji opartych na faktach. Dzięki rozwiniętym funkcjom raportowania i archiwizacji danych wspiera użytkowników w analizowaniu zebranych informacji i ułatwia identyfikację obszarów do optymalizacji.
DIP zapewnia również możliwość tworzenia zaawansowanych wizualizacji procesów w całym przedsiębiorstwie. Pozwala nadać odpowiedni kontekst procesom, alarmom, zdarzeniom i danym historycznym.
Platforma stanowi bazę do projektowania aplikacji, zapewniając standardy oparte na obiektach i szablonach. Pozwala to na łatwe zarządzanie poszczególnymi komponentami i ich modyfikację. Co więcej aplikacje mogą być obsługiwane przez różne zespoły, dzięki czemu współpraca i zarządzanie projektem na różnych etapach jego realizacji stają się prostsze.
DIP to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorstw z różnych sektorów przemysłowych – od produkcji, przez energetykę i zasoby naturalne, po infrastrukturę. Z Platformy mogą korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i globalne korporacje. Oferuje ona wiele funkcji, które pozwalają na wszechstronne zastosowanie w różnych projektach i są wsparciem dla różnych użytkowników. Może pomóc m.in.:
- Inżynierom, którzy są odpowiedzialni za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie systemami automatyki przemysłowej. DIP ułatwia im integrację wielu urządzeń i systemów.
- Operatorom nadzorującym codzienne operacje produkcyjne umożliwia zrozumienie i kontrolowanie procesów poprzez interfejsy SCADA/HMI.
- Menedżerom odpowiedzialnym za optymalizację i efektywne zarządzanie produkcją zapewnia dostęp do analiz danych i raportów, co pozwala im na podejmowanie lepszych decyzji.
- Specjalistom ds. IT połączenie wielu funkcji w obrębie jednej platformy ułatwia monitorowanie i utrzymanie infrastruktury.
- DIP to także dobre rozwiązanie dla integratorów systemów i partnerów wdrożeniowych – elastyczne narzędzia jakie oferuje pozwalają im na dostosowanie rozwiązań do potrzeb klientów.
Z pomocą DIP można stworzyć podstawy tzw. cyfrowego bliźniaka, czyli wirtualny odpowiednik fizycznego zasobu, który w czasie rzeczywistym integruje dane z rzeczywistego świata z wirtualnym modelem. Zapewnia dzięki temu pełne zrozumienie procesów i możliwości, jakie dają posiadane zasoby. Takiego „bliźniaka” można utworzyć pod względem sygnałowym, ale też alarmowym, logicznym, historycznym czy energetycznym.
Jak powstaje cyfrowy bliźniak? Platforma integruje dane z różnych źródeł (IIoT, HMI, układy sterowania, czujniki, elementy wykonawcze itd.), tworząc na ich podstawie jednolity model łączący dane procesowe, projektowe i historyczne, co jest podstawą dla cyfrowego bliźniaka. Następnie udostępnia dane do wyższych poziomów modelu cyfrowego bliźniaka.
Cyfrowy bliźniak pracuje na rzeczywistych danych, wiernie odzwierciedlając stan urządzeń, wydajności i ryzyka awarii. Daje to jeszcze więcej rzetelnych danych do analizy i pozwala elastycznie adaptować się do zmian w zasobach produkcyjnych. Dzięki cyfrowym bliźniakom można przeprowadzać symulacje „co jeśli” w celu oceny różnych scenariuszy przed wdrożeniem zmian. Rozwiązanie to może również pomóc firmom w śledzeniu wskaźników środowiskowych, takich jak zużycie energii i emisje CO₂, a także wspierać optymalizację zużycia zasobów, co wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju.
Rzetelne dane – DIP automatyzuje proces zbierania danych. Jest to bardzo istotne, ponieważ im więcej danych zbieranych jest automatycznie, tym większą wiarygodność zyskujemy i więcej czasu oszczędzamy. Zarejestrowanie dokładnego momentu wystąpienia danego zdarzenia przekłada się na rzetelność uzyskanej informacji, a to, w dalszym etapie, prowadzi do lepszego zarządzania, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i biznesowym.
Odciążenie operatorów – DIP zapewnia operatorom lepszą orientację w bieżącej sytuacji. Dzięki czytelnym wizualizacjom i zaawansowanemu zarządzaniu alarmami pomaga utrzymać koncentrację na najbardziej istotnych informacjach o procesie, zmniejszając rozproszenie uwagi i zmęczenie operatora, a także sprawiając, że jego praca staje się bardziej wydajna.
Efektywność operacyjna – poprzez lepsze zarządzanie danymi i automatyzację działań możliwa jest poprawa procesów produkcyjnych oraz wyeliminowanie przestojów związanych z utrzymaniem aplikacji lub wdrażaniem zmian do systemów produkcyjnych, co przekłada się na podniesienie efektywności.
Oszczędność czasu i obniżenie kosztów – dzięki kompleksowym, wstępnie skonfigurowanym aplikacjom można znacząco oszczędzić czas, a optymalizacja zasobów, monitorowanie wydajności i minimalizowanie przestojów przekłada się na redukcje kosztów.
Większe bezpieczeństwo – Platforma oferuje zaawansowane funkcje ochrony danych i zgodności z normami bezpieczeństwa (takimi jak np. ISA/IEC 62443).
Lepszy wgląd w sytuację – zintegrowanie systemów IT i OT pozwala na wyeliminowanie silosów informacyjnych i łatwiejszy dostęp do informacji. Praktyczne wizualizacje, łatwo dostępne wykresy, intuicyjne pulpity, szybkie przetwarzanie danych – to wszystko ułatwia rozwiązywanie problemów, pomaga identyfikować nieefektywności i eliminować czasochłonne czynności związane z wyszukiwaniem potrzebnych informacji.
DIP to platforma, która daje wiele różnorodnych możliwości, tworząc spójne, jednolite środowisko do monitorowania procesów produkcyjnych i sterowania nimi. Jako fundament integracji danych nie tylko umożliwia ich automatyczne zbieranie, ale też łączy informacje z różnych źródeł i umożliwia prezentowanie ich w odpowiednim i zrozumiałym kontekście. Przekłada się to na podejmowanie decyzji w oparciu o rzetelne, aktualne dane – a to jest podstawą cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Co więcej platforma tworzy idealny fundament do wdrażania zaawansowanych technologii Przemysłu 4.0, takich jak IIoT, analiza danych w czasie rzeczywistym, automatyzacja, cyfrowe bliźniaki, sztuczna inteligencja i analityka predykcyjna.

Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w zakresie systemów SCADA/MES dla produkcji. Zdobywał je w firmie integratorskiej, gdzie był programistą, następnie kierownikiem projektów odpowiedzialnym za zakresy oprogramowania przemysłowego (SCADA/MES/CMMS), głównie AVEVA (daw. Wonderware). Był także odpowiedzialny za duże inwestycje z zakresu automatyki przemysłowej w tym oprogramowania przemysłowego. Swoje doświadczenie z projektami OT/IT pogłębiał u dystrybutora oprogramowania AVEVA w Polsce, gdzie był odpowiedzialny za dobór i wsparcie wdrożeniowe systemów SCADA/MES w wielu firmach i branżach.
Od ponad 10 lat w Improvement Factory pełni rolę Senior Project Manager projektów cyfrowej transformacji w międzynarodowych korporacjach, głównie klientów z branży spożywczej.
Zobacz również
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą Bazę Wiedzy, gdzie znajdziesz artykuły i webinary przygotowane przez ekspertów, które pozwolą Ci poszerzyć swoją wiedzę.
Umów się na bezpłatną prezentację lub rozmowę na wskazany przez Ciebie temat.
Jak przebiega proces bezpłatnej konsultacji?

















































































