Odchodzenie od papieru i rezygnacja z arkuszy kalkulacyjnych na rzecz automatycznego zbierania i przetwarzania danych, to dobry krok w kierunku jakim jest cyfrowa transformacja przedsiębiorstwa. Aby zautomatyzować pobieranie danych z produkcji i przejść na wyższy poziom automatyzacji i cyfryzacji, należy pomyśleć o tym, jak efektywnie i wydajnie komunikować się z maszynami czy stanowiskami pracy oraz jak wykorzystywać zebrane dane w różnych klasach systemów IT dla produkcji.
Ważnym etapem na tej drodze jest wybór odpowiedniego rozwiązania, które nie tylko pozwoli na uzyskanie rzetelnych i szczegółowych informacji w czasie rzeczywistym, ale umożliwi też ich analizowanie. Otwarte, dedykowane systemy pozwalają na rozbudowę o coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności i wymagania, jakie klienci przed nimi stawiają np. funkcje związane z systemami MES, które pozwalają m.in. na zrównoważony rozwój. Takie podejście zbliża nas do zarządzania przez fakty.
Podsumowując – większa automatyzacja to mniej papieru, rzetelne, łatwo dostępne i czytelne dane oraz oszczędność czasu pracowników, którzy mogą się skupić na ważniejszych zadaniach. To również ukłon w stronę ekologii, a w dłuższej perspektywie spore oszczędności. Odejście od papieru na rzecz automatycznego zbierania danych, za pomocą dedykowanych systemów, może być pierwszym krokiem w stronę cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa, która otwiera wiele nowych możliwości.
Autor: Paweł Firek
Absolwent Automatyki i Robotyki na Politechnice Śląskiej. Od 15 lat zajmuje się oprogramowaniem przemysłowym, w różnych obszarach: od technicznego, przez sprzedażowy oraz marketingowo-rozwojowym. Rozwijał współpracę z globalnymi koncernami m.in. Arcelor Mittal Poland, Grupa Electrolux. Obecnie wraz z zespołem Improvement Factory [w skrócie ImFactory] koncentruje się na wsparciu cyfryzacji procesów w polskich przedsiębiorstw produkcyjnych oraz rozwoju rynku systemów MES w Europie Środkowej i Wschodniej w ramach Centrum Kompetencji AVEVA MES.