Do najpopularniejszych systemów spotykanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych należy niewątpliwie system ERP (Enterprise Resource Planning). Przeznaczony jest on do zarzadzania zasobami przedsiębiorstwa. Integruje wszystkie informacje o procesach zachodzących w firmie. Jego podstawowym zadaniem jest wsparcie efektywnego zarządzania w obszarach finansów, księgowości, kadr, sprzedaży itp.
System MES (Manufacturing Execution System), czyli system realizacji produkcji gromadzi i przetwarza dane produkcyjne, zbierane w czasie rzeczywistym. Wspiera zarzadzanie produkcją i jest swoistym pomostem pomiędzy produkcją a zarządzaniem na szczeblu biznesowym.
System WMS (Warehouse Management System) – system do zarządzania magazynem działa na tym samym poziomie co MES, a jego podstawowym zadaniem jest wsparcie w zarzadzaniu zasobami magazynowymi.
Wszystkie te systemy, oprócz swoich podstawowych funkcjonalności, mają wiele dodatkowych zastosowań i mogą być wykorzystywane w różnych obszarach. Każdy z nich został jednak stworzony w innym celu i zajmuje inne miejsce w firmie.
Hierarchia systemów w przedsiębiorstwie wg. ISA-95, źródło grafiki: ImFactory
Według normy ISA-95 najniższy, podstawowy poziom przedsiębiorstwa to obszar produkcji. Mamy tutaj maszyny oraz urządzenia takie jak np. czujniki, które zbierają surowe dane. Poziom wyżej znajdują się sterowniki, kontrolery, oprogramowanie do monitoringu i wizualizacji, np. SCADA, panele operatorskie. Kolejny, trzeci poziom to zarzadzanie produkcją – właśnie tutaj umiejscowimy system WMS i MES. Szczyt piramidy odnosi się do zarządzania całością przedsiębiorstwa w kontekście finansów, planowania, logistyki itd. — w tej warstwie zastosowanie znajduje system ERP.