Techniczny Koszt Wytworzenia (TKW): Kompendium Wiedzy dla Przemysłu
Monitorowanie kosztów prowadzenia działalności produkcyjnej to jedno z podstawowych zadań, które musi realizować każda firma. Pozwala ono określić, czy wytwarzane produkty są w ogóle rentowne. Jednak w świecie wysokiej konkurencyjności, powodowanej chociażby globalizacją, to nie wystarczy.
Przedsiębiorstwa produkcyjne na co dzień muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, jak choćby duża zmienność – czy to w stosunku do wymagań klientów, czy kosztów surowców wynikających z przerw w łańcuchach dostaw spowodowanych przez zawirowania geopolityczne, czy też obostrzeń klimatycznych, które wpływają na ceny komponentów i materiałów, a nawet na ich logistykę.
To wszystko sprawia, że proste monitorowanie wydatków to zdecydowanie za mało.
Mimo to wciąż wiele organizacji rozlicza swoje koszty w cyklach miesięcznych, z bardzo niedokładną ich atrybucją do wyrobów. Zbyt wolno i zbyt ogólnie. Takie podejście, zwłaszcza przy dużych wolumenach, może w krótkim czasie doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu kosztów i gwałtownego spadku rentowności niektórych produktów.
I właśnie dlatego warto mierzyć TKW, czyli Techniczny Koszt Wytworzenia. Najlepiej w sposób ciągły, z dokładnością co do partii produkcyjnej, a dla produkcji serializowanej, nawet do pojedynczej sztuki. Dzięki temu nie tylko nic nas nie zaskoczy, ale również będziemy mogli dynamicznie kształtować swoją politykę cenową, zwiększając atrakcyjność naszej oferty i budując przewagę konkurencyjną nad rywalami.
Więcej znajdziecie w naszym webinarze o TKW oraz w cyklu artykułów, które przybliżą to pojęcie. Dodatkowo zaprezentują na przykładach, jak w praktyce zabrać się za mierzenie TKW i gdzie szukać optymalizacji.
Serdecznie zapraszam
Michał Zieliński, Head of Product and Digital Consulting | Board Member
Jak oszczędzać w czasach kryzysu?
Rola systemów ERP i MES w wyliczaniu TKW
TKW a koszty w przedsiębiorstwie cz.1:
Podział kosztów – pierwszy krok
do poszukiwania oszczędności
TKW a koszty w przedsiębiorstwie
cz. 2: Gdzie szukać oszczędności na produkcji?
Nieoczywiste koszty
TKW a koszty w przedsiębiorstwie
cz.3: Rola systemów MES i ERP
w zarządzaniu kosztami firmy
Sprawdź, czy Cyfrowa Transformacja jest odpowiedzią na potrzeby Twojej Firmy
Jak przebiega proces bezpłatnej Konsultacji?
Dziękujemy za przesłanie formularza.
Nasz opiekun skontaktuje się z Tobą w ciągu 1 dnia roboczego, aby dowiedzieć się więcej o Twoich wyzwaniach i umówić termin spotkania z konsultantem najlepiej dopasowanym do Twoich potrzeb.
W czasie oczekiwania zachęcamy do wejścia na Baza Wiedzy ImFactory, na której znajdziesz wiele ciekawych webinarów, artykułów oraz case studie, które wprowadzą w świat Cyfrowej Transformacji
ZamknijJak przebiega proces bezpłatnej Konsultacji?