Często najtrudniejszym do zdefiniowania elementem jest nominalne tempo produkcji. Jest ono istotne w kontekście gromadzenia danych produkcyjnych, ponieważ pokazuje stan, do którego dążymy. Problem z jego zdefiniowaniem pojawia się nie dlatego, że jest to trudne, ale często zakłady czy organizacje, które dopiero wprowadzają wskaźnik OEE nie miały wcześniej zdefiniowanych nominalnych czasów produkcyjnych. Nominalne tempo produkcji może zależeć od:
- maszyny,
- produktu,
- materiału,
- doświadczenia kadry,
- dostępności kadry,
- połączenia tych elementów.
Nominalne tempo produkcji powinno uwzględniać indywidualne przypadki, które pojawiają się w zależności od charakteru produkcji czy rodzaju wykorzystywanych maszyn itp. Przykładowo jedna maszyna produkuje produkt X z pewną prędkością, a druga maszyna ten sam produkt X może produkować z inną prędkością.
Jak zatem zdefiniować nominalne tempo produkcji? Jest kilka dobrych praktyk, które można zastosować:
Wytyczne producenta
Zazwyczaj producenci powinni wskazać, z jaką nominalną prędkością powinna produkować dana maszyna. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to wartość uzyskiwana w idealnych warunkach, więc możemy ją zastosować bardziej jako element wyjściowy do obliczenia naszego nominalnego tempa.
Doświadczenie zespołu
Niezastąpionym elementem do określenia nominalnego tempa produkcji jest doświadczenie operatorów, liderów czy osób, które pracują na danej maszynie lub stanowisku. To właśnie oni najlepiej wiedzą, na co należy uważać, co może obniżyć wydajność, a co ją podnieść.
Metoda BoB
Metoda BoB, czyli Best of Best – mierzymy, analizujemy i wybieramy 5 najlepszych wyników z danego okresu, a następnie wyciągamy z nich średnią. Statystycznie będzie to najlepsze dla pomiaru, ponieważ odfiltrujemy wszelkie nieprawidłowości, które zaburzały tempo produkcji.
Ciągłe sprzężenie zwrotne
To rozwiązanie, które można zastosować, ale trzeba mieć na uwadze, że ten wskaźnik może się dość często zmieniać i wpływać na nasze przyszłe pomiary. Dlatego powinien być on w odpowiednio szerokim horyzoncie czasowym. Jeśli przyjęty okres będzie za krótki, nie będziemy mogli porównać np. dnia do dnia, a nasze wartości nominalne będą się trochę zmieniały.