Jak planować produkcję i dlaczego wybór odpowiedniego narzędzia ma aż tak duże znaczenie? Odpowiednio dobrane rozwiązanie przynosi firmom produkcyjnych szereg korzyści, takich jak np.:
Oszczędność czasu – mówi się, że czas to pieniądz, nie warto więc tracić go na żmudne przepisywanie danych do arkuszy czy „ręczne” tworzenie harmonogramów i ich późniejsze aktualizowanie, którego nie da się uniknąć, kiedy decydujemy się na zarządzanie produkcją w Excelu. System APS pozwala wyeliminować tego typu zadania, a pracownicy mogą skupić się na ważniejszych kwestiach, które przełożą się na bezpośrednie zyski.
Zarządzanie przez fakty – podstawą trafnych decyzji biznesowych są rzetelne informacje na temat tego, co dzieje się na produkcji. Im bardziej te dane są dostępne, przejrzyste i przede wszystkim aktualne, tym łatwiej ułożyć skuteczną strategię, zaplanować kluczowe działania i korzystne inwestycje. Przy zbyt dużej ilości informacji arkusz stanie się niewydolny, APS jest w stanie tworzyć przejrzyste plany i harmonogramy uwzględniające wiele złożonych czynników i pozwala na błyskawiczne aktualizacje, kiedy tylko pojawią się zmiany.
Optymalna produkcja – czasem usprawnienie nawet kilku drobiazgów, które wiele nie kosztuje, jak np. zmiana kolejności realizacji zleceń, może przynieść spektakularne efekty. Żeby było to jednak możliwe, trzeba próbować różnych opcji, co w praktyce nie zawsze jest takie proste. Dostępna w systemie APS analiza scenariuszowa („What-If”) pozwala na szybkie wygenerowanie i porównanie alternatywnych wersji planów czy harmonogramów, umożliwiając wybranie najbardziej optymalnych rozwiązań.