Zrealizowaną w ramach projektu aplikacją, która w pewnym sensie łamie przedstawione wyżej standardy, jest program E-dokumenty. To system dla operatorów pracujących na liniach produkcyjnych. Dane wyświetlane na tabletach dotyczą szczegółowych informacji technologicznych wraz z dedykowanymi opisami dla poszczególnych operacji. Ponieważ w bazie MES znajdują się dane umożliwiające śledzenie produkcji, nie ma potrzeby przechowywania dodatkowych informacji na temat np. wymiarów danych elementów z rysunkami technicznymi.
Ponieważ głównym źródłem informacji jest SAP, opisane wyżej dane również są w niej uwzględnione. Dostarczenie ich bezpośrednio do aplikacji E-papier odbywa się w specyficzny, a zarazem uniwersalny sposób, który pozwala na odseparowanie aplikacji dla korzystających z niej działów. Dzięki temu wyjątki poszczególnych lokalizacji nie wpływają na działanie całego systemu.
System SAP, w ramach zlecenia produkcyjnego generuje pliki XML (tzw. IDOC). Znajdują się w nich wszystkie niezbędne informacje, dotyczące wybranego okna z podziałem na jego poszczególne części, z wymiarami i odniesieniami do dokumentacji w formacie pdf.
Dla każdej lokalizacji stworzone zostały odpowiednie translatory, które pozwalają wyciągnąć tylko te informacje, które są potrzebne dla danego obszaru. Do stworzenia spersonalizowanych dokumentów wynikowych wykorzystywany jest najpopularniejszy język przekształceń XML, a konkretnie XSLT (ang. XSL Transformations, Extensible Stylesheet Language Transformations).
Aplikacja dobiera odpowiedni translator w zależności od tego, na jakiej lokalizacji została uruchomiona. W efekcie np. obszar zajmujący się wytwarzaniem listewek nie widzi elementów związanych z zasuwnicami. Co więcej, operator ma udostępnione tylko te elementy, które powinien wykonywać w ramach zlecenia, nie musi więc przechodzić przez wszystkie materiały uwzględnione w dokumentach z SAP-a.
Numery rysunków uwzględnione w pliku XML pomagają w pobraniu odpowiednich plików pdf znajdujących się na serwerze. Do wyświetlania dokumentów użyto biblioteki pdf.js, która zapewnia wsparcie na aplikacjach tabletowych, a także jest w pełni responsywna, oferuje też narzędzia niezbędne do pracy z tego typu plikami. Każda z aplikacji posiada wbudowane wsparcie językowe, co może być znacznym ułatwieniem dla operatorów w ich codziennej pracy.