Obsługa ISO 50001 wymaga wysokich kompetencji po stronie przedsiębiorstwa. Prostszym rozwiązaniem, opartym o ten model, jest inteligentny System Zarządzania Energią (iSZE). W odróżnieniu od samego ISO 50001 takie systemy mają w sobie zaszytą wiedzę np. charakterystyczną dla typowych obszarów energetycznych, które są powtarzalne w wielu firmach.
Inteligentny SZE działa w zamkniętym cyklu, podobnym do ISO 50001, czyli po włączeniu systemu monitoringu, powinien następować proces uczenia się danych, które zostają zgrane. Następnie ta wiedza jest wykorzystywana – wyznaczane są tak zwane wartości bazowe, będące efektem uczenia się systemu, oraz wartości planowane, czyli oczekiwania i wyznaczone cele.
Inteligentny system powinien generować automatyczne rekomendacje, zalecenia, alerty czy alarmy. W efekcie analizy uzyskanych danych oraz wdrożenia wskazań systemu, następuje poprawa efektywności energetycznej.
W inteligentnych systemach wykorzystywana jest zaszyta wiedza. iSZE może „automatycznie” obsługiwać takie obszary jak np. ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, sprężone powietrze, fotowoltaika, c.w.u, pompy wody. System po podłączeniu i sczytaniu danych potrafi od razu dokonać oceny w jakiej klasie energetycznej działa i funkcjonuje konkretny obszar energetyczny.