Chcąc rozwijać się w zrównoważony sposób, warto zapoznać się z pojęciem jakim jest CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu. To koncepcja zarzadzania firmą, która przykłada dużą wagę do takich aspektów jak wpływ na środowisko naturalne, społeczeństwo i dobre relacje z różnymi interesariuszami.
Jaka jest rola systemu klasy MES w dążeniu do tych celów? Choć z pozoru wydawać by się mogło, że żadna, bo przecież podstawowym zadaniem MES jest monitorowanie i zarządzanie procesami produkcyjnymi, może się jednak okazać, że system będzie sporym wsparciem na drodze do odpowiedzialnego społecznie biznesu.
Często podkreślaną zaletą korzystania z MES jest dostęp do szczegółowych danych, pozwalających namierzyć źródła strat, nieefektywne działania, niepotrzebnie ponoszone koszty itp. Taka wiedza pomaga w optymalizacji procesów produkcyjnych, a to oznacza m.in. zmniejszenie zużycia materiałów czy energii, które w skali dużych przedsiębiorstw produkcyjnych mogą mieć niebagatelny wpływ na środowisko naturalne jak i portfel przedsiębiorstwa.
Lepsza kontrola procesów produkcyjnych, możliwa dzięki MES, pozwala uzyskać szczegółowe informacje o ich efektywności zużyciu surowców, emisjach czy innych aspektach, które znacząco wpływają na ekologię. Przykładowo system może pomagać w obliczeniu śladu węglowego. Im więcej mamy tego typu danych i im bardziej są one szczegółowe, tym łatwiej jest zarządzać produkcją w świadomy i odpowiedzialny sposób.
Szczegółowa wiedza o tym, co aktualnie dzieje się w fabryce, może również przekładać się na podniesienie bezpieczeństwa pracowników i zapewnienie im lepszego komfortu przy wykonywaniu codziennych zadań oraz możliwości rozwoju. Także relacje z zewnętrznymi interesariuszami mogą zyskać na wdrożeniu systemu MES, przykładowo szczegółowa wiedza i kontrola nad każdym etapem powstawania produktu ułatwia firmom współpracę nawet z najbardziej wymagającymi klientami z takich branż jak automotive, medyczna, farmaceutyczna.