MOM i MES – czym się różnią? Aby to wyjaśnić w najprostszy sposób, przyjrzyjmy się najpierw poszczególnym poziomom, które możemy wyróżnić w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Zostały one określone w ISA-95, czyli standardzie, stworzonym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Automatyki i wyglądają następująco:
Poziom 1 – to obszar produkcji. Znajdziemy tu różne maszyny, urządzenia, a także czujniki, które zbierają najprostsze, nieprzetworzone w żaden sposób dane.
Poziom 2 – jest obszarem bezpośredniego nadzoru nad procesemdo monitoringu czy wizualizacji jak np. SCADA czy panelom operatorskim pozwala na monitorowanie i sterowanie fizycznymi procesami.
Poziom 3 – tu odbywa się zarządzanie operacjami produkcyjnym, tak aby wszystko przebiegało gładko, było wykonywane w terminie, odpowiednich standardach, a równocześnie w optymalny sposób.
Poziom 4 – to obszar zarządzania całym przedsiębiorstwem – finansami, logistyką itp. Tutaj znajdują zastosowanie m.in. systemy ERP.
Nas interesuje przede wszystkim poziom trzeci, ponieważ to właśnie tam działają systemy MES i MOM. ISA-95 wyróżnia cztery główne obszary tego poziomu. Są to:
- produkcja,
- konserwacja,
- jakość,
- wyposażenie.
MES, w jego pierwotnym rozumieniu, działa w obszarze produkcji, natomiast MOM obejmuje wszystkie rozwiązania z poziomu trzeciego, czyli zarówno funkcjonalności MES, jak i dodatkowe opcje związane z konserwacją, jakością i wyposażeniem.